Fretki to dość nietypowe zwierzęta domowe, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Zwierzęta te dożywają średnio do 10 lat. Będą nam zatem towarzyszyć przez dłuższy czas. Fretki możemy trzymać w pojedynkę bądź w grupach. Zdecydowanie lepiej mieć dwie fretki, dzięki czemu mogą się bawić pod naszą nieobecność. Długość ich ciała nie przekracza 40 cm, a ich maksymalna waga to 2 kg.
Fretki – co warto o nich wiedzieć?
Fretka to dość drogie zwierzę, dlatego też nie każdy może sobie pozwolić na jej zakup. W sklepach zoologicznych fretki możemy kupić za 300-600 złotych, natomiast w hodowlach cena ta wzrasta nawet do ponad tysiąca złotych. Fretki potrzebują dużej klatki. Musi być ona zarówno duża w podstawie, jak i wysoka. Minimalne wymiary klatki dla fretki to 100x50x100 cm, gdzie ostatni wymiar to wysokość. Oczywiście lepiej sprawdzą się wyższe klatki, zwłaszcza dla dwóch fretek. Wtedy najlepszym wyborem może okazać się zakup woliery. Woliera dla fretki to klatka wielkości szafy. Jest to zatem odpowiednio duże lokum dla naszych pupili. Fretki to inteligentne zwierzęta, które lubią spędzać czas na zabawie. Warto zatem co jakiś czas zmieniać wystrój w klatce, a także dodawać nowe zabawki. Niezależnie od wielkości klatki powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi możliwość pobiegania po pokoju czy domu. Taki wybieg powinien trwać 2-3 godziny dziennie. Samotna fretka będzie wymagać poświęcenia znacznie więcej czasu. W końcu to my będziemy musieli się z nią bawić.
Jako podłoże w klatce sprawdzi się żwirek drewniany. Dobrze chłonie mocz, a także łatwo się go usuwa z kuwety. Fretki możemy nauczyć załatwiania się do kuwety. Zwierzęta te są inteligentne, dzięki czemu szybko się tego nauczą. Fretki są najbardziej aktywne rano i wieczorem. Pozostałą część dnia przesypiają. Zatem jeśli chcemy bawić się z fretkami, to najlepiej robić to rano bądź wieczorem. Obudzona fretka może być agresywna. W klatce muszą znaleźć się różnego rodzaju zabawki, półki, hamaki, tunele i inne akcesoria, które pozwolą zwierzakom na aktywne spędzanie wolnego czasu. Miski muszą być ciężkie. Najlepiej wybrać te ceramiczne. Jeśli mamy kilka fretek, to najlepiej kupić jedną miskę na każde zwierzę. W ten sposób unikniemy walki o jedzenie. Fretki należy regularnie czesać, a także kąpać. Zadbajmy także o przycinanie pazurów.
Prawidłowe żywienie fretki jest ważne na każdym etapie rozwoju. W przypadku młodych fretek wpływa na prawidłowy rozwój. Z kolei u dorosłych osobników żywienie wpływa na stan zdrowia. Fretki stosunkowo żądło chorują. Najczęściej są to choroby grzybicze, a także te ze strony układu pokarmowego. W drugim wypadku odpowiada za to zła dieta. Fretki to drapieżniki, dlatego też potrzebują białka zwierzęcego. Możemy podawać gotowane mięso bądź dobrej jakości karmę dla kota. Karma dla fretek powinna znaleźć się w codziennym menu. Jest ona odpowiednio zbilansowana i dostosowana do potrzeb żywieniowych tych zwierzaków. Świeże warzywa i owoce także możemy podawać. Wodę najlepiej podawać w poidełku. Poidełko powinno być szklane, co ułatwia utrzymanie w czystości. Szklane poidełko możemy łatwo wyczyścić np. wrzątkiem.
Fretki to zwierzęta, które stosunkowo rzadko chorują, jednak raz na rok musimy je szczepić przeciwko wściekliźnie. Możemy wyprowadzać nasze zwierzaki na spacery. Przydadzą się szelki dla fretek, a także smycz. Pamiętajmy jednak, żeby zabezpieczyć fretkę przed kleszczami. Stosujemy do tego preparaty przeznaczone dla psów, oczywiście w zmniejszonej dawce. Fretki najlepiej zabrać w miejsca mało uczęszczane tak, żebyśmy mogli uniknąć ewentualnego spotkania psa czy kota. Może być to nadmierny stres dla fretki.